JRK | 7 tipov pre udržateľnú Veľkú noc bez odpadov - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

7 tipov pre udržateľnú Veľkú noc bez odpadov

Rady a tipy | 05.04.2023

Podobne ako Vianoce sa i Veľká noc stáva oslavou konzumu. Nakupujeme čokoládových zajačikov, korbáče z druhého konca sveta, zdobíme svoj domov rôznymi dekoráciami a stoly praskajú vo švíkoch. Skúste to tento rok inak a oslávte Veľkú noc udržateľným spôsobom.

Upratujte ekologicky 

Blížiaca sa Veľká noc je pre jarné upratovanie ako stvorená. A žiadne upratovanie sa nezaobíde bez čistiacich prostriedkov. Nekupujte chemické prípravky s umelými vôňami a farbivami, chlórom alebo formaldehydom. Namiesto toho si zaobstarajte čapované ekologické prostriedky, ktoré zoženiete v každom bezobalovom obchode a dokonca aj v niektorých drogériách. Alebo sa nechajte inšpirovať našimi babičkami a siahnite po sóde bikarbóne s octom. Títo prírodní pomocníci ľahko nahradia väčšinu bežných čistiacich prostriedkov. 

Chystáte sa vytriediť skrinky a zásuvky? Nepotrebné veci nevyhadzujte, ale radšej ich predajte, ponúknite ich vo swapových skupinách na sociálnych sieťach alebo ich vezmite do charitatívnych obchodov či do re-use centra, kde dostanú druhú šancu. 

Ozdobte svoj domov prírodnými dekoráciami 

Popustite uzdu svojej fantázii a vytvorte si vlastné veľkonočné ozdoby. Vydajte sa na prechádzku do prírody a nazbierajte vetvičky, mach alebo vtáčie pierka. Urobte si z nich krásnu prírodnú dekoráciu, z ktorej budete mať nakoniec väčšiu radosť než z tej kupovanej.    Rozhliadnite sa aj doma a využite veci, ktoré už nepotrebujete. Zapojte tiež deti a spoločne vyrobte látkových alebo papierových zajačikov. 

Radosť vám tiež prinesú vence z prútia, ktoré využijete celoročne, stačí vymeniť ozdoby. Použite zvyšky vlny, malé ústrižky látky, stuhy, šnúrky alebo korálky či škrupiny z orechov. 

Varte s rozumom  

Plánujete osláviť Veľkú noc v rodinnom kruhu a pohostiť všetkých tak, ako sa patrí? Nepreháňajte to s množstvom jedla. Určite sami poznáte ten pocit, keď na konci rodinnej oslavy vstanete od stola, ste prejedaní na prasknutie a na stoloch toho ešte stále ostáva viac než dosť. Veľká časť tohto prebytku končí v koši. Pripravte tento rok polovicu toho, čo ste mali v pláne. Uvidíte, že sa stále všetci najedia dosýta a čas strávený s rodinou si užijete rovnako. Pokúste sa tiež obmedziť mäso a nahradiť ho zeleninou alebo rastlinnou alternatívou. Suroviny na varenie nakúpte v bezobalovom obchode alebo na trhu od miestnych výrobcov. Vyhnete sa tak zbytočnému plytvaniu a podporíte malých farmárov. 

Nekupujte korbáč z druhého konca sveta 

Či už korbáč kúpite alebo si ho upletiete sami a do obchodu vyrazíte len po prútie, skontrolujte, či sem výrobok necestoval cez polovicu sveta. V ideálnom prípade nájdite miestneho výrobcu a svojim nákupom ho podporte.  

A nezabudnite na udržateľné stužky! Korbáč ozdobte stuhami, ktoré ste si odložili po narodeninovej oslave alebo sa plastu vyhnite úplne a stavte na bavlnené či jutové stuhy.  

Vajíčka nafarbite prírodou 

Už sa tešíte na maľovanie vajíčok? Namiesto klasických farieb vyskúšajte silu prírody.  Nafarbite vajíčka cibuľovými šupkami, červenou repou, kurkumou, čučoriedkami, červenou kapustou, špenátom, mrkvou, sladkou paprikou alebo kávou. Namiesto samolepiek použite kvety a rôzne lístky, ktoré nájdete pred domom (napríklad sedmokrásku, skorocel a pod.). Na vajíčka ich môžete nalepiť vaječným bielkom. 

Koledníkom napečte domáce sušienky a perníky 

Z regálov v obchodoch na nás všade pozerajú čokoládoví zajačikovia a vajíčka rôznych farieb a veľkostí. Odolajte marketingovým ťahom predajcov a namiesto toho ponúknite koledníkom udržateľnejšie pochúťky. Upečte napríklad domáce sušienky alebo perníky. Aby ste predišli zbytočnému plytvaniu, nakúpte ingrediencie na pečenie v bezobalovom obchode.  Nezabudnite ani na pôvod surovín. Vyberte si hlavne miestne produkty a tiež tie, ktoré pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva. 

Vzniknutý odpad vytrieďte 

Aj keď sa budete čo najviac snažiť, odpadu sa pravdepodobne tak či tak nevyhnete. Je však dôležité ho správne triediť. Máme pre vás niekoľko tipov, ako naložiť s odpadom, pri ktorom to nie je na prvý pohľad jasné. 

Olej nepatrí do drezu! 

Zostal vám po vyprážaní olej? Nevylievajte ho do drezu ani do záchodovej misy. Inak riskujete upchatie potrubia. Počkajte, kým vychladne a nalejte ho do PET fľaše. Tú vyhoďte do kontajnera na tuky alebo odneste na zberný dvor. 

Vytrieďte kuchynský odpad 

Po príprave jedla sa nahromadí veľké množstvo šupiek, škrupín a iného kuchynského odpadu. To, čo nevyužijete na zdobenie, rozhodne nevyhadzujte do zmiešaného odpadu. Odneste tento odpad do kompostéra alebo hnedej nádoby na biologický odpad. 

Košík na kuchynský odpad

Obaly na vajcia patria do modrej nádoby na odpad 

Až donedávna sa kartónové obaly na vajcia triediť nedali. Čas však pokročil a pokročila aj recyklačná technológia. Vďaka tomu ich môžete s čistým svedomím hodiť do modrej nádoby na papier. 

Vyzbrojte sa trpezlivosťou 

Na záver by sme vás chceli požiadať o trpezlivosť. Aj smetiari chcú mať na Veľkú noc voľno a stráviť čas so svojimi rodinami, takže vo väčšine dedín a miest počas Veľkej noci zvoz odpadu neprebieha. Ak zistíte, že kôš je plný, vyneste ho do nádoby na odpad až na druhý deň alebo ho odneste na zberné miesto (víkendovú otváraciu dobu počas Veľkej noci si ale vopred overte). Hlavne ho nedávajte na zem. Zvozová spoločnosť nie je povinná zbierať odpad okolo kontajnerov, takže ho s najväčšou pravdepodobnosťou nevyvezie. Potom už len stačí, že zafúka vietor a neporiadok je na svete. Okrem toho si ešte koledujete o pokutu. 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.