JRK | Bohatá úroda vďaka vlastnému kompostu - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Bohatá úroda vďaka vlastnému kompostu

Nezaradené | 13.04.2021

Využite zvyšky z kuchyne či zelený odpad zo záhrady. Vyrobte si svoj vlastný kompost plný živín a vitamínov, ktorý obohatí vašu pôdu.

V kuchyni vzniká veľké množstvo odpadu, ktorý v nemalej miere zahŕňa zvyšky potravín. Šupy a zvyšky z ovocia a zeleniny, ale aj čajové nálevové vrecúška či kávovú usadeninu. Tento biologický odpad z kuchyne môžete účinne premeniť na kompost a ten zužitkovať na záhrade alebo ho pridať do zeminy pre izbové rastliny.

Kde umiestniť kompostér?

Umiestnite záhradný kompostér tak, aby ste kompostovací proces podporili. Z tohto dôvodu by ste napríklad nemali kompostér umiestniť na priame slnko, nakoľko by ste tým neúmerne zvýšili teplotu v kompostéri a zabili prospešné mikroorganizmy. Navyše prudké slnko môže oslabiť kompostér, ak siahnete po takom s tenkými stenami, po pár sezónach budete musieť do kompostéra investovať znovu. Aby sme zabránili prípadnej kontaminácii, kompostér by mal byť umiestnený čo najďalej od zdroja pitnej vody a položený priamo na zemi tak, aby sa k materiálu dostali dážďovky. kam umiestnit komposter

 

Čo patrí a nepatrí do kompostéra?

Často sa stretávame s otázkami, či sa môžu do kompostéra pridávať orechové listy alebo šupky z citrusových plodov. V oboch prípadoch je odpoveď ÁNO. V kompostéri na záhrade môžete kompostovať takmer všetok bioodpad, ktorý vzniká v domácnosti a v záhrade. Pokiaľ si nie ste istý, čo do vášho kompostéra môžete vhadzovať, inšpirovať sa môžete našou jednoduchou pomôckou.

čo patrí do kompostu

Výhody kompostu

  • Pridanie kompostu do pôdy zabezpečí pestovaným rastlinám dostatok živín počas celého vegetačného obdobia.
  • Kompost zlepšuje mechanicko-fyzikálne vlastnosti pôdy. Pôda je pórovitejšia, lepšie zadržiava vlhkosť, nevymýva sa a tým dostatok živín z kompostu znižuje eróziu pôdy a predchádza jej degradovaniu.
  • Kompost zlepšuje chemické a fyzikálno-chemické vlastnosti pôdy. Organická hmota z kompostu dokáže viazať ťažké kovy a čiastočne aj dusičnany. Tým zabraňuje tomu, aby sa tieto látky dostali do pestovaných rastlín.
  • Kompost vytvára priaznivé podmienky pre vznik pôdnych mikroorganizmov a podporuje biologickú činnosť v pôde. Obohacuje pôdu o organické látky.
  • Aplikovaním kompostu sa zvyšuje odolnosť pôdy voči okysleniu, čo je dôležité v oblastiach postihnutých emisiami z priemyselných činností.

Kedy je kompost hotový? 

Či je kompost pripravený zistíte jednoducho, testom klíčivosti. Do nádobky vložte preosiaty kompost a navlhčite ho. Vysejte semienka žeruchy. Ak po týždni semienka vyklíčia, kompost je pripravený aj pre vašu záhradu.

Kde všade môžete kompost využiť?

Všetky rastliny potrebujú pre svoj život dostatok výživy. Hotový kompost môžete primiešať do pôdy pri jarnej výsadbe zeleniny v záhradách či na balkónoch, alebo pri vysádzaní drevín. Kompost je vhodný aj na revitalizáciu trávnika. Preosejte ho, v malej vrstve ho rozsypte po trávniku a jemne zalejte. Doprajete tak trávniku dostatok živín do novej sezóny. 

Nezabudnite ani na izbové rastliny. Pri ich prihnojení použite tiež preosiaty kompost.  Ak v hotovom komposte objavíte väčšie časti ešte neskompostovaného bioodpadu, vložte ich späť do kompostéra.

Kompost je výborným výživným a hlavne prírodným hnojivom počas celého roka. Môžete ho použiť aj ako účinný postrek, kedykoľvek to budete potrebovať. Ochráni vaše rastliny pred chorobami či škodcami. Na tento účel si vyrobte výživný výluh. Zrelý a preosiaty kompost zmiešajte s vodou v pomere 1 kg kompostu : 10 l vody. Nechajte zmes lúhovať dva týždne, preceďte a ešte zrieďte vodou minimálne v pomere 1:10. Prajeme vám bohatú úrodu aj vďaka kompostu.

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.