Uvažujete nad množstvovým zberom odpadu? Zvoľte správny systém podľa typu domácnosti.
Všetky | 23.10.2024
Zavedenie pohodlného, adresného a spravodlivého systému v odpadovom hospodárstve je pre mnohé mestá a obce kľúčové. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako tieto princípy dosiahnuť, je zavedenie množstvového zberu odpadu, známeho ako „plať za to, čo vyhodíš“ (tzv. Pay As You Throw – PAYT). Tento model nielen znižuje objem odpadu, ale zároveň motivuje obyvateľov k zodpovednejšiemu správaniu a triedeniu odpadu.
Súvisiace články:
-
Čo je množstvový zber odpadu a aké formy poznáme?
-
Aké výhody prináša množstvový zber odpadu?
-
Množstvový zber odpadu v členských krajinách EÚ.
Spravodlivosť a poplatky sú témy, ktoré v súvislosti s odpadmi najviac spájajú záujmy samospráv a občanov. Čoraz populárnejším trendom v odpadovom hospodárstve, ktorým sa čoraz viac slovenských samospráv inšpiruje, je nahradenie paušálnych poplatkov za poplatky podľa skutočného množstva vyprodukovaného odpadu. Zavádzanie nového systému určite vyžaduje vstupné a priebežné investície. Ich dlhodobé prínosy však ozdravia obecné financie. Ak by sa tieto opatrenia nezaviedli, obce a mestá by čelili výraznému rastu nákladov za skládkovanie nevytriedeného odpadu.
Množstvový zber pre bytovú výstavbu
Kontajnerovo-intervalový zber
- Výška poplatku pre domácnosť sa vypočíta podľa frekvencie vývozov a veľkosti nádoby. V menšom počte bytových jednotiek, ktoré sa vyskytujú v obciach, je možné každej domácnosti prideliť napr. uzamykateľnú 120 l nádobu, ktorú v deň zvozu vyložia na vopred určené miesto. Druhou možnosťou sú nádoby na zmesový komunálny odpad s menším objemom, ktoré domácnosti plnia z pohodlia domova. V deň zvozu nádobu vyložia ráno pred bránu a prázdnu ju neskôr vyzdvihnú po ceste domov z práce.
Vážený zber
- Pri tejto forme množstvového zberu v bytovej výstavbe sa nádoby pri vysypaní zvážia. Hmotnosť odpadu je následne rozpočítaná medzi užívateľov nádoby. Táto forma množstvového zberu v individuálnej bytovej výstave reprezentuje adresný a zároveň najpresnejší spôsob v rámci výmery poplatkov. Pri bytových domoch je adresnosť nižšia. Hmotnosť vyvezeného odpadu je spriemerovaná a poplatky sú rozpočítané medzi všetkých užívateľov, resp. domácnosti, ktorým bola nádoba pridelená.
Množstvový zber pre rodinné domy
Kontajnerovo-intervalový zber
- Výška poplatku pre domácnosť sa pri kontajnerovo-intervalovom zbere vypočíta podľa frekvencie vývozov a veľkosti/objemu nádoby. Domácnosti si zvolia jeden z intervalov zvozu, ktoré určí samospráva (napr. 1-krát alebo 2-krat za mesiac). V prípade, že samospráva zavádza zber zmesového komunálneho odpadu len 1-krat za mesiac môže pre občanov zriadiť tzv. núdzové body na odovzdanie nevytriedeného odpadu, ktoré budú domácnostiam doúčtované
Ako zabrániť možným negatívnym dopadom?
Pri zavádzaní množstvového zberu odpadu je dôležitá príprava. Aby bol systém úspešný a prijatý občanmi, treba zabezpečiť správne kroky, ktoré zvýšia informovanosť, motiváciu a pohodlie obyvateľov pri triedení odpadu.
na konci kalendárneho roka.
Žetónový zber/zber pomocou QR kódov, alebo RFID čipov
- Pri tomto type poplatku si občan vopred zakúpi žetón (resp. počet zvozov), ktorý umiestni na smetnú nádobu v prípade, že má záujem o jej vyprázdnenie. Zberová spoločnosť následne žetón pri vysypaní nádoby zvesí a odovzdá obci. Cena jedného žetónu je stanovená podľa veľkosti nádoby a nákladov na jej odvoz. Medzi hlavné nevýhody tohto systému patrí:
- Členovia domácnosti musia pravidelne navštevovať mestský/obecný úrad kvôli nákupu žetónov.
- Občania musia strážiť svoje žetóny a vždy nimi označiť nádobu určenú na vysypanie.
- Od pracovníkov zberovej spoločnosti je vyžadovaná dodatočná kontrola žetónov, čo automaticky vedie k vyšších manipulačným poplatkom za nádobu.
- Žetónový zber je ťažko predvídateľný a komplikuje plánovanie odpadového hospodárstva samospráv.
- Zavedenie vyžaduje dôslednú informačnú kampaň a osvetu obyvateľov.
- Nepravidelné zvozy zvyšujú riziko hygienických problémov pri používaní nádob.
- Modernejšie spôsoby, resp. elektronická evidencia odpadu, v súčasnosti efektívne nahrádza systém žetónov. Nádoby určené na vývoz sú pri vysypaní zaznamenané QR kódom alebo RFID čipom do prehľadného systému. Odpadá nutnosť nákupu žetónov či manuálneho označenia nádoby.
Vážený zber
- Pri tomto modeli množstvového zberu sa nádoby pri vysypaní zvážia. Nádoba označená RFID čipom je pri vysypaní identifikovaná a údaje o zvoze a hmotnosti odpadu sú automaticky zaznamenané v evidenčnom systéme. Tento systém umožňuje samospráve transparentne určiť poplatky za odpad pre obyvateľov podľa skutočnej hmotnosti a zároveň optimalizovať výdavky z rozpočtu samosprávy.
Ako zabrániť možným negatívnym dopadom?
Pri zavádzaní množstvového zberu odpadu je dôležitá príprava. Aby bol systém úspešný a prijatý občanmi, treba zabezpečiť správne kroky, ktoré zvýšia informovanosť, motiváciu a pohodlie obyvateľov pri triedení odpadu.
Informačná kampaň
- Úspešné zavedenie množstvového zberu si vyžaduje rozsiahlu informačnú kampaň. Obyvatelia musia byť jasne a pravidelne informovaní o výhodách nového systému – nielen o finančných úsporách, ale aj o pozitívnych dopadoch na životné prostredie a kvalitu života v obci.
Odmeny
- Množstvový zber odpadu „Plať za to, čo vyhodíš“ mení prístup občanov a má pozitívny dopad na zvýšenie miery triedenia a zníženie množstva odpadu. Obyvatelia musia vedieť, že ich snaha a zodpovednejší prístup samospráva vníma a snaží sa ich za to finančne odmeniť.
Dostupné triedenie odpadu
- Jedným z kľúčových aspektov úspechu množstvového zberu je nastavenie pohodlného systému triedenia odpadu. Medzi osvedčené spôsoby na Slovensku, ale aj v zahraničí, patrí adresné triedenie odpadu tzv. od dverí domácností.
Kontrola čistoty
- S cieľom zabezpečiť, aby triedenie odpadu prebiehalo správne a efektívne, je potrebná pravidelná kontrola čistoty triedeného zberu. To znamená, že odpad musí byť správne roztriedený a nemiešaný s odpadmi, ktoré nepatria do príslušných nádob. Kontroly môžu byť realizované náhodne, alebo pravidelne, pričom ich cieľom nie je trestať, ale zvyšovať povedomie a zlepšovať kvalitu triedenia.
Zostaňte informovaní
Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:
- príklady z regiónov,
- rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
- novinky z odpadárskej legislatívy,
- naše najnovšie riešenia a produkty.