JRK | Kompostujte s úspechom - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Kompostujte s úspechom

Nezaradené | 10.08.2022

Skladovanie alebo hnitie bioodpadu na jednej kope, niekoľko rokov, nie je kompostovanie. Ak chceme vyrábať kompost v záhradnom kompostéri je potrebné dodržať základné postupy, aby ste sa z vlastnoručného hnojiva mohli tešiť v každej sezóne.

výživný komspot

Hoci veľa z vás považuje kompostovanie za jednoduchý proces, pri mnohých prednáškach či osvetových aktivitách, ktoré sme realizovali s OZ Priatelia Zeme SPZ, sa potvrdilo, že opak je pravdou. Bežne sa považuje za normálne kompostovať bioodpad roky. Nečudo, že takéto „hnojivo“ neprinesie želaný výsledok. Ak chcete kompostovať správne, inšpirovať sa môžete nasledujúcimi zásadami.

4 základné zásady kompostovania

Pri kompostovaní v akomkoľvek kompostéri platia jednoduché pravidlá. Ich dodržaním sa vyhnete zápachu, hnilobe či nežiadúcim návštevníkom v komposte. Hlavnou výhodou kompostovania v plastových kompostéroch od JRK Slovensko je, že dokážete jednoduchším spôsobom cielene korigovať rozklad kompostovacieho materiálu. Kompostovanie je prírodný, človekom riadený proces, pri ktorom dochádza k rozkladu bioodpadu za prístupu vzduchu. Rozklad vstupných materiálov v kompostéri je rovnaký ako v pôde, avšak správnym postupom môžeme celý technologický proces ovládať a zrýchliť. K tomu, aby premena prebehla v požadovanom čase a s požadovaným výsledkom, musíme pre prospešné mikroorganizmy a pôdne organizmy zabezpečiť vhodné životné podmienky.

zasady kompostovania

  1. Veľkosť materiálu – ako prst

Aby sa bioodpad v kompostéri rýchlejšie rozložil, nehnil a nezapáchal je dôležité ho pred kompostovaním zmenšiť. Mal by mať veľkosť maximálne ako palec, približne 5 centimetrov. Preto odporúčame šupky z ovocia a zeleniny už pri čistení krájať na menšie kusy. Suchý materiál, napríklad konáre, môžete naštiepkovať prostredníctvom záhradného štiepkovača. Keďže vzniká hlavne na jar alebo jeseň, uložte ho do vreca v blízkosti kompostéra a pripravte si zásobu na celé obdobie.

  1. Vyvážený pomer materiálov

Aby kompost nehnil alebo sa v ňom naopak nenachádzal rovnorodý materiál (napr. iba tráva alebo štiepka), musíme miešať suchý a mokrý materiál. Čerstvo pokosenú trávu, zvyšky ovocia a zeleniny premiešajte napríklad so štiepkou alebo suchým lístím. Využiť môžete aj rolky z toaletného papiera alebo papierové obaly od vajíčok. Rôznorodá štruktúra v záhradnom kompostéri umožní lepší prístup vzduchu, čo podporí a urýchli priebeh kompostovania.

  1. Dostatok vzduchu

Kompostovanie je proces, pre ktorý je prístup vzduchu nevyhnutný. Väčšina dobrých kompostérov má prevzdušňovacie otvory po celom povrchu a vnútorné rebrovanie. Aby sa však vzduch dostal do všetkých častí kompostu, pri každom pridaní bioodpadu, masu dôkladne premiešajte. Poslúži vám na to praktický prekopávač. Vďaka tomu dostanete mikroorganizmy zo spodnej časti vyššie a nový bioodpad sa rýchlejšie premení na kvalitný kompost.

  1. Správna vlhkosť

Ak je obsah kompostéra veľmi vlhký, hnije. Hnitie nie je kompostovanie, je to naopak nežiadúci proces! Na druhej strane, ak je kompost suchý, rozklad sa zastaví. Pre kompostovanie je vlhkosť dôležitá. Dosiahnete ju práve vyššie spomenutými činnosťami. Správu vlhkosť overíte tak, že z kompostéra vyberiete časť rozloženého materiálu, zovriete ho v pästi a vznikne vlhká hrudka. Kompost by nemal byť sypký, ani by z neho nemalo tiecť veľa vody.

Či už kompostujete na záhrade alebo v byte vo vermikompostéri, uvedené zásady vám pomôžu vyrobiť kvalitný kompost. Kompostovaním prispievate k znižovaniu množstva skládkovaného odpadu a tým k ochrane životného prostredia.

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.