JRK | Konferencia BIOODPADY 2024: Odhaľte skrytý potenciál bioodpadu - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

Konferencia BIOODPADY 2024: Odhaľte skrytý potenciál bioodpadu

Všetky | 04.07.2024

Už 25. a 26. septembra 2024 v Piešťanoch vám na úspešných slovenských i zahraničných príkladoch z praxe ukážeme, ako využiť bioodpad na splnenie legislatívnych cieľov. Prezradíme vám, ako pomôže rozpočtu vašej samosprávy a ako vďaka nemu dosiahnete energetickú sebestačnosť.

PREČO SI NENECHAŤ UJSŤ KONFERENCIU BIOODPADY 2024?

Stretnete sa s európskymi expertmi na odpadové hospodárstvo, ktorí sa s vami podelia o svoje know-how. V programe nájdete inšpiratívne prezentácie o súčasných trendoch odpadového hospodárstva, diskusie s odborníkmi, workshopy aj exkurziu do kompostárne.

Môžete sa tešiť na tieto témy:

  • legislatíva a možnosti nakladania s (bio)odpadmi
  • ekonomický potenciál odpadového hospodárstva
  • úspešné príklady z praxe z českých a zahraničných miest
  • environmentálny presah cirkulárnej ekonomiky

Príďte si vypočuť zaujímavé prezentácie a diskutovať s odborníkmi a kolegami na aktuálne témy v odpadovom hospodárstve.


PRE KOHO JE KONFERENCIA URČENÁ? 

Na konferenciu BIOODPADY 2024 sú pozvaní všetci záujemcovia ako aj zástupcovia verejných inštitúcií, miest, technických služieb a regiónov, ktorí sú zodpovední za ochranu životného prostredia v samospráve či odpadové hospodárstvo.


ČASOVÝ HARMONOGRAM

Streda 25. september

  • 8:00 – 9:00  Registrácia
  • 9:00 – 17:15  Oficiálny program
  • Neoficiálny večerný program upresníme neskôr podľa preferencií účastníkov.

Štvrtok 26. september

  • 8:30 – 10:30  Workshopy (z časových dôvodov prebiehajú v rovnakom čase)
  • 10:30 – 11:00  Prestávka na kávu a občerstvenie
  • 11:00 – 12:15  Presun do kompostárne Partizánske
  • 12:15 – 13:15  Exkurzia v kompostárni Partizánske
  • 13:15 – 14:30  Oficiálne ukončenie konferencie a presun do HOTEL PARK****, Piešťany (pre tých, ktorí využijú spoločnú autobusovú prepravu)

PROGRAM KONFERENCIE A PREZENTUJÚCI

 

Ako naplno využiť potenciál kuchynského bioodpadu?

Ako zbierať kuchynský bioodpad, aby sa zachovala jeho kvalita? Aké technológie využiť? Čo hovorí o budúcnosti kuchynského bioodpadu projekt Európskej únie LIFE BIOBEST? Aké sú príklady najlepších postupov z praxe naprieč Európou?

Marco Ricci

Marco Ricci

Medzinárodný certifikovaný manažér ISWA a výkonný riaditeľ Altereko sas, Taliansko.

Viac ako 25 rokov po celom svete optimalizuje nakladanie s komunálnymi odpadmi, kompostom a bioplynom. Mestá a obce, s ktorými spolupracuje, dosahujú najlepšie výsledky v Európe.

Moderné technológie pre kompostáreň

Aké technológie a procesy sú v kompostárni kľúčové pre výrobu kvalitného kompostu? Aké je riešenie pre minimalizáciu znečistenia vstupných surovín zvyškovými plastmi? Môžeme sa v nakladaní s bioodpadmi inšpirovať rakúskou legislatívou?

Bernhard Gamerith

Bernhard Gamerith

Výkonný technický riaditeľ, Compost Systems GmbH, Rakúsko.

Za 15 rokov praxe navrhol a realizoval po celom svete viac ako 150 kompostární a MBÚ liniek so vstupným materiálom od 1000 ton denne.

Triedenie odpadu vo vylúčených a odľahlých lokalitách

Aké výzvy čakajú toho, kto sa rozhodne zavádzať zmeny? Akú komunikáciu zvoliť a ako presvedčiť občanov z odľahlých lokalít, aby sa do zmien aktívne zapojili?

Zoltán-Attila Pásztai

Zoltán-Attila Pásztai

Generálny riaditeľ zberovej spoločnosti Eco Bihor, Rumunsko.

Navrhol a zrealizoval úspešný projekt premeny odpadového hospodárstva v rumunskej obci Salacea. Za 3 mesiace tu vzrástla miera triedenia z 1 % na 61 %! Objem odpadu na skládke klesol zo 105 t na 26,3 t. Úspešnosť projektu dokazuje jeho rozšírenie do celého regiónu.

Příbor a odpadové hospodárstvo 21. storočia

Aké sú benefity vlastných technických služieb a vzájomne prepojená elektronická evidencia odpadov? Ako efektívne zaviesť triedenie kuchynského bioodpadu v celom meste a ako sa tým zvýši miera triedenia a zníži množstvo zmesového komunálneho odpadu?

Vladimír Pavelka

Riaditeľ technických služieb mesta Příbor, Česká republika.

Příbor má iba 8000 obyvateľov, ale to mu nezabránilo realizovať veľké zmeny. Mesto zmodernizovalo zberný dvor aj s elektronickou evidenciu odpadu. Jeho súčasťou je re-use centrum, ktoré získalo ocenenie Komunálny projekt roka. V celom Příbore sa tiež triedi kuchynský odpad.

Bioodpad v Európe

Ako je na tom zber bioodpadu naprieč Európou? Kam smeruje európska legislatíva? Ako bioodpad ovplyvňuje ekonomiku odpadového hospodárstva? Aké výsledky dosahujú najlepšie európske príklady z praxe?

Enzo Favoino

Enzo Favoino

Vedúci technickej a vedeckej komisie v Zero Waste Europe, výskumný pracovník poľnohospodárskej školy v Monze v Taliansku.

Expert na európsku odpadovú legislatívu, triedený zber odpadov a následnú recykláciu. Spoluzakladateľ Európskej kompostárenskej asociácie (ECN) a koordinátor Zero Waste výskumného centra v Taliansku.

Potenciál mikroregiónu v odpadovom hospodárstve

Aké sú výhody združenia samospráv do mikroregiónu a ich spoločnej digitálnej evidencie odpadov? Ako v mikroregióne efektívne nastaviť odpadové hospodárstvo?

Michal Bakyta

Michal Bakyta

Výkonný riaditeľ Ponitranského združenia obcí, Slovensko.

Odborník na predchádzanie, vznik a využitie odpadov. Na slovenskom ministerstve životného prostredia riadil sekciu environmentálneho hodnotenia a odpadového hospodárstva.

Výhody vlastnej kompostárne a ukážka z praxe

Aké sú výhody kompostárne v kontexte odpadového hospodárstva? Aký je ideálny mix vstupných materiálov do kompostovacieho procesu? Aké technológie využíva Partizánske, najmodernejšia slovenská kompostáreň?

Branislav Moňok

Branislav Moňok

Predseda organizácie Priatelia Zeme – SPZ, Slovensko. Predseda asociácie KOMPAS, Slovensko.

Predseda občianskeho združenia Priatelia Zeme zameraného na ochranu prírody a minimalizáciu znečisťovania životného prostredia odpadmi a toxickými látkami.

Kompost ako liek pre pôdu

Prečo je kompost dôležitý pre zdravie pôdy? Prečo sa vitalita pôdy znižuje a ako zlepšiť jej kvalitu pridaním organickej hmoty? Čo hovoria o nakladaní s bioodpadmi a biomasou výskumy slovenského Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra?

Lucia Baľak

Lucia Baľák

PedeVita o.z., Živá Záhrada s.r.o., Slovensko. Spoluzakladateľka asociácie KOMPAS.

Odborníčka na využitie biologicky rozložiteľných materiálov a výrobu kompostu, ktorý zvyšuje vitalitu pôdy.

Bioodpad alebo biomasa? Aká je úloha poľnohospodárstva v procese ich produkcie a využívania?

Koľko bioodpadu potrebujeme zhodnotiť na obnovenie vitality poľnohospodárskej pôdy? Ako podporiť kompostovanie a nahradiť používanie chemických hnojív?

Monika Halásová

Hlavná štátna radkyňa

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, odbor rastlinnej výroby, sekcia poľnohospodárstva

Aktuálna situácia, novinky a nakladanie s bioodpadom na Slovensku

Aká je aktuálna situácia na Slovensku a aké sú novinky v oblasti nakladania s (bio)odpadmi? Aké strategické kroky a plány zvažuje Ministerstvo životného prostredia SR?

Miroslava Masničáková

Hlavná štátna radkyňa

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, odbor odpadového hospodárstva

Strategická podpora odpadového hospodárstva

Aká je stratégia Štátneho fondu životného prostredia? Aké sú súčasné dotácie na podporu odpadového hospodárstva v Českej republike? Aké dotačné výzvy očakávame v budúcnosti? Bude podporovaný aj biologický odpad?

Jaromír Manhart

Jaromír Manhart

Projektový manažér, odbor odpadového hospodárstva, Štátny fond životného prostredia Českej republiky

Viac ako 15 rokov pracoval na Ministerstve životného prostredia, kde pôsobil aj ako riaditeľ odboru odpadov. Podieľal sa na príprave nového zákona o odpadoch. Od roku 2019 koordinuje na Štátnom fonde životného prostredia Českej republiky projekty podporené dotáciami z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Ekonomický potenciál odpadového hospodárstva v ČR a SR

Čo hovorí štatistika: Ako vďaka správnym nástrojom zlepšíte stav odpadového hospodárstva? Aké ciele nastaviť pre splnenie legislatívnych záväzkov?

Nela Vachtarčíková a Peter Majdan

Obchodní riaditelia JRK

Obaja obchodní riaditelia pôvodne pracovali ako regionálni manažéri, a preto dobre poznajú situáciu v teréne. Dnes vedú celý tím odborníkov, ktorí zásadne menia odpadové hospodárstvo v Česku i na Slovensku.

Obehové hospodárstvo v Česku a na Slovensku

Aké sú kľúčové piliere a strategické oblasti, na ktoré sa musíte zamerať pre zavedenie obehového hospodárstva vo vašej samospráve alebo regióne? Aké sú nevyužité príležitosti českého a slovenského trhu? Aké výhody má digitalizácia pri zavádzaní zmien?

Tomáš Murgaš

Tomáš Murgaš

Riaditeľ JRK Slovensko.

JRK je partnerom stoviek obcí, ktorým ponúka riešenia v oblasti predchádzania vzniku odpadov, ich monitorovania, spracovania a energetického využitia.

Zdieľanie skúseností s efektívnym systémom zberu bioodpadu

Panelová diskusia

Budúcnosť odpadového hospodárstva a podpora kuchynského odpadu

Panelová diskusia

Prednášky zahraničných rečníkov budú tlmočené.


WORKSHOPY

Druhý deň vás čakajú workshopy, ktoré povedú skúsení odborníci. Pripravili sme pre vás tri tematické okruhy, ktoré odrážajú aktuálne trendy v odpadovom hospodárstve a odpovedia vám na najpálčivejšie otázky ohľadom odpadov. Získate know-how expertov a podelíte sa s ostatnými účastníkmi o svoje skúsenosti. 

Workshopy z časových dôvodov prebiehajú v rovnakom čase, preto je možné zúčastniť sa len jedného. 

Digitalizácia odpadového hospodárstva a množstvový zber odpadu (PAYT)

Základom fungujúceho odpadového hospodárstva je prehľad o jeho reálnom stave. Objavte, aké možnosti vám digitalizácia ponúka a akú úsporu môže priniesť vášmu rozpočtu. Zistíte, ako vďaka digitalizácii ľahšie nastavíte spravodlivý poplatok za odpad pomocou systému PAYT (na základe množstvového zberu), kde občania platia za svoju reálnu produkciu (PAYT = Pay As You Throw = zaplať za to, čo vyhodíš). Taktiež sa dozviete, aké sú výhody zavedenia PAYT/množstvového zberu a možnosti technického riešenia. 

Aké je najlepšie riešenie zhodnotenia bioodpadu? 

Prezradíme vám, aké sú možnosti zhodnocovania bioodpadu. Dozviete sa, či je pre vás vhodné vybudovať bioplynovú alebo biometánovú stanicu, prípadne zariadenie na suchú fermentáciu, ktoré je v synergii s kompostárňou. Zistíte, aké technológie potrebujete na realizáciu a aká je finančná návratnosť jednotlivých riešení. Ako zhodnotiť bioodpad, aby sa to oplatilo? Aké sú potrebné technológie na výrobu kvalitného kompostu? Na workshope sa tiež pozrieme na čoraz populárnejšiu tému MBÚ liniek. 

Ako začať so zmenami v odpadovom hospodárstve a ako získať finančnú podporu? 

Nech sa púšťate do akejkoľvek zmeny, najťažšie je vždy začať. Poradíme vám, na čo sa zamerať najskôr a ako ďalej postupovať, aby bola premena odpadového hospodárstva úspešná a pohodlná pre vás, ako aj pre občanov. Povieme vám, aké sú aktuálne/blížiace sa dotácie a ďalšie možnosti podpory na regionálnej aj celoštátnej úrovni. Poskytneme vám praktické rady, ako sa v budúcnosti pripraviť na žiadosť o dotáciu. 


EXKURZIA DO NAJMODERNEJŠEJ SLOVENSKEJ KOMPOSTÁRNE

Po workshopoch spoločne vyrazíme na exkurziu do najmodernejšej kompostárne na Slovensku, v meste Partizánske, ktorá ročne spracuje viac ako 3 000 ton bioodpadu. Uvidíte, ako kompostáreň funguje, aká technológia a technika je potrebná na jej prevádzku a dozviete sa, aké výhody vám prinesie výstavba vlastnej.


VSTUPNÉ A UBYTOVANIE

V prípade neúčasti sa vstupné nevracia, prezentácie budú zaslané elektronicky. Je možné vyslať náhradníka.

Ubytovanie nie je súčasťou vstupného. V cene vstupného je zahrnutý vstup na konferenciu (a účasť na exkurzii), obed a občerstvenie počas podujatia, ochutnávka vína.

Rezervácia ubytovania prebieha prostredníctvom JRK Slovensko, organizátora konferencie. Účastníci budú ubytovaní v mieste konania konferencie, a to v HOTEL PARK****, Piešťany. Cena pre ubytovaných účastníkov bude účtovaná spolu s účastníckym poplatkom v jednej faktúre. Ubytovanie zahŕňa raňajky, večeru a vstup do bazéna.


NEVÁHAJTE A REZERVUJTE SI MIESTO EŠTE DNES! 

Využite jedinečnú príležitosť čerpať zo skúseností tých najlepších. Zistite, aké výhody a prínos môžete získať efektívnym zberom alebo zhodnotením bioodpadu. Ak už teraz viete, že sa chcete zúčastniť, neváhajte a využite tlačidlo nižšie.

Po prihlásení na konferenciu vám zašleme zálohovú faktúru.

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na tel. čísle +421 919 215 570 alebo emailom na adresu . 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.