Moderné technológie v kompostárni – 2. časť
Všetky | 10.04.2019
V minulej časti sme vám začali predstavovať fungovanie kompostárne, ktorú sme navštívili v Rakúsku, aby sme sa inšpirovali a priniesli unikátnu a efektívnu technológiu, ktorá v nej funguje aj na Slovensko.
Tak ako pri kompostovaní v záhradných kompostéroch aj pri kompostovaní v základkach je okrem dostatočného prístupu vzduchu dôležitá aj teplota materiálu. Preto, aby sa z bioodpadu stal kvalitný kompost, je potrebné kontrolovať vnútornú teplotu základok. Na základe toho je potrebné nastaviť systém ventilácie alebo prekopávania, prípadne základky zavlažiť alebo odvlhčiť. V zimnom období prebytočný výluh zbiera do nádrže a neskôr, keď je to potrebné sa ním základky zavlažujú. Preto, aby bol aj v menej priaznivých podmienkach proces kompostovania kvalitný, sú základky prikrývané textíliou. Potrebné teplo pre kompostovací proces sa tak lepšie udrží v základke. Prípadná prebytočná vlhkosť, spôsobená dažďovými alebo snehovými zrážkami sa nedostane priamo do materiálu a zabraňuje jeho nepremočeniu.
Keď prebehne celý proces kompostovania, výsledný kompost je preostiaty. Oddelí sa menšia frakcia od hrubšej – hotový kompost od materiálu, ktorý slúži ako tzv. štartovací kompost. Ten sa použije pri zakladaní ďalšej kompostovacej základy a premiešava sa s čerstvým bioodpadom. Mikroorganizmy, ktoré obsahuje tento „štartovací kompost“ urýchľujú a skvalitňujú proces kompostovania.
Mnoho samospráv na Slovensku sa pýta, čo s hotovým kompostom?
Kvalitný kompost je vynikajúca výživa pre záhrady, no samosprávy ho môžu využiť aj na prihnojenie trávnikov, parkov, obecnej zelene, alebo okrasných plôch v obci. Naši západní susedia pochopili dôležitosť prírodného hnojiva, ktoré si môžu samy vyprodukovať. Nielenže netvoria zbytočný odpad na skládkach, získajú aj krajšie a kvalitnejšie rastliny bez chémie. Prírodný kompost má navyše priaznivé účinky aj na kvalitu pôdy. Uhlík, ktorý by sa pri skládkovaní dostal do ovzdušia, sa pri kompostovaní viaže v pôde, ktorá ho nevyhnutne potrebuje. Zvyšuje sa tak jej kvalita a výdatnosť, zlepšuje sa štruktúra a znižuje sa erózia.
K predchádzajúcej časti sa môžete vrátiť tu….
Zostaňte informovaní
Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:
- príklady z regiónov,
- rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
- novinky z odpadárskej legislatívy,
- naše najnovšie riešenia a produkty.