Pripravte váš kompostér na príchod jari
Nezaradené | 27.03.2022
Naštartujte váš kompostér na novú sezónu. Odmenou pre vás bude prírodné hnojivo úplne zadarmo, lepšia kvalita pôdy aj pestovaných rastlín. Samosprávy, pripomeňte obyvateľom, ako správne kompostovať a zdieľajte článok na vašich sociálnych sieťach.
Kompostovanie je riadený proces. Pri dodržaní základných zásad môžete kompostér využívať celoročne a hotový kompost mať k dispozícii častejšie, ako len raz za niekoľko rokov. A dokonca s lepšou kvalitou. Navyše sa vám môže ľahko stať, že ho pre svoje potreby budete mať nedostatok.
Kedy začať ?
Počas zimy do kompostéra veľa bioodpadu nepribudne a procesy sa spomalia. S príchodom jari, keď sa teploty počas dňa udržujú nad 10° C je ideálny čas celý obsah kompostéra vybrať, prehodiť a prevzdušniť. Stačí otvoriť kompostér a vybrať vrchnú vrstvu materiálu, najlepšie vidlami. Okolo kompostéra môžete rozložiť textíliu, kam obsah vyložíte, aby vám nevznikol neporiadok. Ešte neskompostovaná vrstva výborne poslúži ako štartovací kompost, ktorý obsahuje dostatok mikroorganizmov, ktoré pomôžu urýchliť rozklad nového bioodpadu v kompostéri.
Od jari do jesene, dbajte na základné pravidlá kompostovania
Na základnú vrstvu „štartovacieho kompostu“ môžete ukladať nový bioodpad. Nezabúdajte na vyvážený podiel zeleného – vlhkého bioodpadu (pokosená tráva, šťavnaté odrezky zo záhrad, odrezky z ovocia a zeleniny…) a hnedého – suchého bioodpadu, ktorý si pri orezávaní stromov, kríkov či upratovaní suchého lístia z jesene, môžete uložiť do zásoby na celý rok.
Ak dodržíte základné princípy kompostovania, na jeho blahodarné účinky nebudete musieť čakať roky. Platí preto, že pred vkladaním bioodpadu do kompostu ho zmenšite približne na veľkosť palca, aby bol kompostovací proces jednoduchší a rýchlejší. Hrubší materiál môžete spracovať napríklad v záhradnom štiepkovači. Kompostovaný materiál najlepšie pri každom vkladaní premiešajte prekopávačom, aby ste zabezpečili dostatočný prístup vzduchu a premiešali suchý a vlhký bioodpad. Kvalitný výsledok dosiahnete aj kontrolou vlhkosti materiálu. Ak je príliš suchý, môžete ho poliať alebo pridať viac zeleného bioodpadu. Ak je príliš mokrý, pridajte pripravenú drevnú štiepku, piliny, lístie, poslúžia aj postrihané papierové rolky z toaletného papiera či papierový obal od vajíčok.
Dôležité pomôcky pre lepšie výsledky
Pohodlnú manipuláciu s bioodpadom v kompostéri a jeho rýchlejšiu premenu na humus zabezpečí prekopávač kompostu. Nenápadná kovová tyč so špirálou na konci zabezpečí rýchlejšie rozloženie materiálu. Navyše pomáha k splneniu troch z vyššie spomenutých zásad kompostovania. Môžete ho mať umiestnený v kompostéri a pri každom vhodení premiešať celú masu. Kvalitný výsledok sa dostaví veľmi rýchlo.
Kompostovanie bez neželaných návštevníkov
Pri kompostovaní kuchynsky biologicky rozložiteľného odpadu v kompostéroch sa môžu vyskytnúť neželané návštevy v podobe myší alebo potkanov. Pre týchto hlodavcov sú zvyšky jedla prirodzeným lákadlom, ak sa v komposte zahniezdia, je ťažké sa ich zbaviť. Z tohto dôvodu odporúčame pod kompostér umiestniť pletivo s malými očkami aspoň 1,5 cm, ktoré zabránia ich vstupu.
Pod kompostér určite nedávajte dosky a iné podobné materiály. Kompost by mal byť ideálne položený priamo na zemi, aby sme nezabránili vstupu napr. dážďovkám, ktoré pozitívne vplývajú na výrobu kompostu jeho prevzdušňovaním.
Zostaňte informovaní
Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:
- príklady z regiónov,
- rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
- novinky z odpadárskej legislatívy,
- naše najnovšie riešenia a produkty.